Nazwa projektu: Punkt Konsultacyjny diagnostyczno-terapeutyczny dla osób z autyzmem i dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzin
Termin realizacji: 18.07.2019 – 15.12.2019
Grupa docelowe: dzieci z zaburzeniami w rozwoju – z podejrzeniem występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz osoby z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i ich rodzice/ opiekunowie z terenu Małopolski (28 konsultacji/ min. 20 rodzin)
Odpłatność: BRAK
Źródło dofinansowania: projekt realizowany przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego – dotacja 17734,00zł
W ramach ww. projektu – w okresie od 18 lipca do 15 grudnia br., przeprowadzone zostaną konsultacje diagnostyczno-terapeutyczne w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) dla dzieci z zaburzeniami w rozwoju oraz osób z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i ich rodziców/ opiekunów z terenu Małopolski. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie 28 specjalistycznych konsultacji dla min. 20 rodzin z terenu Małopolski.
- Konsultacje diagnostyczno-terapeutyczne w ramach projektu zrealizowane zostaną przy udziale wielospecjalistycznego zespołu konsultacyjnego (diagnozującego), w skład którego wchodzą: lekarz socjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psycholog oraz pedagog – osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z autyzmem i praktykę w diagnozowaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Konsultacje mają charakter indywidualny, adekwatny do potrzeb pacjentów. Jednocześnie odbywają się one przy aktywnym udziale rodziców/ opiekunów, którzy z jednej strony są ważnym źródłem informacji o rozwoju dziecka, z drugiej zaś – beneficjentem konsultacji w kontekście udzielonych wskazówek i zaleceń w zakresie kierunków oddziaływań majach stymulować rozwój dziecka.
Rekrutacja uczestników zadania realizowana będzie przede wszystkim w oparciu o kontakt telefoniczny z osobami, które dotychczas zgłosiły do Fundacji potrzebę realizacji badań i oczekują na możliwość ich przeprowadzenia. Rekrutacja do projektu w miarę możliwości będzie mogła zostać uzupełniona o bieżące zgłoszenia na konsultacje ze strony mieszkańców Małopolski.
Konsultacje w ramach projektu odbywać się będą na wniosek rodzica/ rodziców lub opiekuna prawnego dziecka, który obejmować będzie również wypełnienie odpowiedniego formularza zgłoszenia.
Proces diagnostyczny w ramach realizowanych konsultacji obejmuje:
- szczegółowy wywiad lekarski z rodzicem/ opiekunem prawnym dziecka – który ma pomóc ustalić jak do tej pory przebiegał rozwój dziecka (rozwój fizyczny, komunikacji i zabawy, relacji społecznych itp.);
- analizę dokumentacji dziecka (medycznej, psychologicznej, pedagogicznej itp.) – która stanowi uzupełnienie do wywiadu lekarskiego i odniesienie do podejmowanych względem dziecka oddziaływań („historia dziecka”);
Ważne! Bardzo ważne jest, aby w czasie konsultacji rodzice/ opiekunowie udostępnili zespołowi diagnostycznemu możliwie najobszerniejszą dokumentację medyczną, pedagogiczną, psychologiczną dziecka, w tym książeczkę zdrowia małego dziecka.
- obserwację kierowaną dziecka (psychologiczno-pedagogiczną) – realizowaną pod kątem kryteriów diagnostycznych, obejmującą próby dotyczące funkcjonowania poznawczego i komunikacyjnego dziecka oraz rozwoju zabawy;
- omówienie z rodzicami/opiekunami wyniku konsultacji;
- opracowanie pisemnych wyników konsultacji, które zostają przekazane rodzicom/ opiekunom prawnym dziecka i są ich własnością.
Przewidywany czas trwania pojedynczej konsultacji (dla jednego dziecka wraz z rodzicami) wynosi średnio 1,5 godz. -2 godz.
Projekt – z uwzględnieniem otrzymanej dotacji – daje możliwość wsparcia w zakresie 28 konsultacji z który będzie mogło skorzystać min. 20 rodzin z terenu Małopolski. Udział w projekcie jest dla beneficjentów zadania BEZPŁATNY.
- Punkt Konsultacyjny mieści się w budynku Niepublicznego Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego AutoSTOP w Nowym Sączu przy ul. Kunegundy 16, gdzie w ramach współpracy z Przedszkolem mamy możliwość korzystania z wygospodarowanych na ten cel pomieszczeń.
-
Zgłoszenia na konsultacje
przyjmujemy pod numerem telefonu 18/449 05 10, kom. 664 313 069 oraz bezpośrednio w biurze Fundacji przy Al.Wolności 19 w Nowym Sączu.
Podczas zgłoszenia prosimy o podanie kilku podstawowych danych takich jak:
- Imię i nazwisko rodzica/ opiekuna – osoby zgłaszającej dziecko na konsultacje
- Imię i nazwisko dziecka
- Datę urodzenia i/lub PESEL
- Miejscowość/ powiat zamieszkania
- Numerr telefonu.